Start programu
Nastavení programu
Vstup bodů
Výpočet souřadnic
Kresba DKM
Kontrola kresby a topologie
Tisk DKM a export do VKM
Výpočet výměr - hromadný
Důležité: Systém Kokeš je nezbytné startovat pomocí ikony na pracovní ploše. Jinak není zaručeno jeho nastavení optimalizované pro potřeby tuto úlohu. Datové soubory si během práce průběžně ukládejte. Při ukončení cvičení si všechny soubory (vč. „protokolu o výpočtech“) zálohujte, protože mohou být přepsány jiným uživatelem.
Předčíslí bodů: Nástroje - Nastavení úloh - SS a CB - zadat prefix CB-ZMVM (např. 76531700166).
Korekce délek o vliv nadmořské výšky: Nástroje - Nastavení úloh - Měření - zaškrtnout vliv nadmořské výšky na délky a do okénka zadat střední nadmořskou výšku mapovaného území (tj. 440 m).
Korekce délek o vliv zobrazení: Nástroje - Nastavení úloh - Měření - zaškrtnout vliv zobrazení na délky. Korekce se počítá podle polohy (souřadnic) stanoviska.
Nástroje - Nastavení programu - komunikace - zrušit zaškrtnutí u
funkce nevytvářet protokol. (viz obr.) V
pracovním adresáři vznikne soubor s názvem prt00.txt, ve kterém
je záznam všech výpisů na konzoli. Tento soubor NENÍ PROTOKOL O VÝPOČTECH.
Je nutné nastavit i zápis
do protokolu o výpočtech: Nástroje - Nastavení programu -
soubory - zaškrtnout tvořit protokol o výpočtu. (viz
obr.) V pracovním adresáři vznikne protokol s názvem
vyp00.txt. Pro vytváření průběžného výpočetního protokolu je nutno
použít referenční soubor (viz dále).
Pro výpis měřených hodnot do protokolu zatrhnout u nastavení výpočtů "výpis měření na podrobné body" a "výpis nastavení redukcí": Nástroje - Nastavení úloh - Měření - Nastav protokol
Nastavení opakovaného výpočtu totožného podrobného bodu : Nástroje - Nastavení úloh - Měření - Nastav druhý výpočet bodu. Zapnout test existence vypočtených bodů a nastavit "dotaz vždy".
Referenční soubor (alias seznam referencí)
Pro získání možnosti vytvářet průběžný výpočetní protokol je potřeba pracovat s referenčním souborem. Referenční soubor vznikne postupem Soubor - Seznam referencí - Uložit jako. Po zadání jména referenčního souboru lze provést nastavení protokolu o výpočtu postupem Soubor - Seznam referencí - Nastavení REF, kde se zadá název souboru pro ukládání výpočetního protokolu (záznam výpočtu) a zaškrtne se varianta "pokračovací". Při zahájení práce se systémem Kokeš pak postačuje otevřít příslušný seznam referencí a systém obnoví poslední stav obrazovky (načte a zobrazí soubory).
Nový seznam souřadnic nebo výkres: Soubor - Nový. Zadat
název souboru včetně přípony, která určuje typ zakládaného souboru
(SS = seznam souřadnic, vyk = výkres).
Dále
zadat parametry:
způsob číslování bodů ZMVM
(nenastavovat technologii Standard, protože z ní nelze provést export
do formátu VKM!),
souřadnicová soustava S-JTSK,
kód (třída)
přesnosti 3,
pořadí souřadnic Y - X,
přesnost souřadnic cm
(souvisí s exportem souřadnic, nikoli s počtem desetinných
míst počítaných souřadnic),
u výkresu „technologie –
DKM“.
Vstup jednotlivých bodů do seznamu souřadnic: Seznam - Vstup bodů. Nutno vkládat všechny údaje pro jeden bod současně (např. 12 752000.11 1042333.15). Oddělovačem mezi jednotlivými položkami je mezera nebo čárka - nelze tedy psát v číslech desetinnou čárku, ale je nutno psát desetinnou tečku! Pokud se nezadá předčíslí bodu, je doplněno dle přednastavené hodnoty (viz nastavení programu).
Import bodů ze souboru zapsaném v textovém formátu (*.TXT): Import se provede pomocí funkce Seznam - Čtení SS v obecném formátu. Po spuštění funkce se vybere soubor, který má být importován. Dále se objeví dialog, kde se nastavují parametry importu. Nastavte "volný formát" a oddělovač "tabelátor" (pokud nefunguje nastavte "mezera") a na jednotlivých "počítadlech" od levého kraje nastavte 1, 2, .... Nad seznamem souřadnic se podle nastavení objeví import položek podle prvního řádku.
Načtení souboru *.STX: Do Kokeše lze přímo načíst také soubory ve speciálním textovém formátu STX. Import nelze řešit "pouhou" změnou přípony souboru ve formátu TXT.
Aktivní seznam souřadnic, tj. soubor, do kterého se ukládají vypočtené body, je nutné nastavit v Nástroje - Nastavení úloh - SS a CB nebo výběrem odpovídajícího souboru při výpočtu dávkou.
Výpočet polární metody dávkou (import měřených dat): Výpočty - Zpracování měřených dat - Import načte soubor s měřenými daty ve formátu *.asc. U orientací musí být zaškrtnuté políčko ve sloupci "O". U bodů, které mají být vyloučeny z výpočtu, se zaškrtne políčko ve sloupci "X". Vlastní výpočet se provede po stisku tlačítka Dávka.
Obecné poznámky:
- posun výřezu kresby po obrazovce - současně
Ctrl + Alt + pohyb myši v požadovaném směru
- posun výřezu
nahoru a dolu - kolečko na myši
- posun výřezu doprava a doleva -
Shift + kolečko na myši
- změna měřítka kresby v místě
kurzoru - Ctrl + kolečko na myši
- lupa v místě kurzoru -
prostřední tlačítko na myši (stisknout kolečko) (pro dvoutlačítkové
myši Ctrl + pravé tlačítko na myši), opakováním postupu lze libovolně
zvětšit kresbu v lupě
- natočení celé kresby - Ctrl + Shift
+ kolečko na myši (zpět do výchozí polohy přes funkci Pohled/Úhel)
Před vlastní kresbou je nutno založit výkres (funkce Soubor - Nový soubor). Přípona názvu souboru musí být VYK. v dialogu pro zadání vlastností souboru je potřeba vybrat technologii číslování bodů „ZMVM“ a technologii tvorby označenou „DKM“, vztažné měřítko 1:1000 (viz ukázka). Potom je tvorba DKM usnadněna použitím funkce Expert, který automaticky pracuje s přednastavenou technologií DKM. Funkce Expert umožňuje kreslit požadované prvky DKM "pouhou" volbou podle druhu kresleného prvku (hranice parcely, zahrada, parcelní číslo atd.) a automaticky zabezpečuje jejich ukládání do příslušných vrstev a kresbu odpovídajícím typem čáry a barvy, fontem atd.
Kresba DKM je založena na spojování bodů seznamu souřadnic. Pokud byly souřadnice bodů vypočítány v jiném výpočetním systému, je nutné zajistit pro jejich načtení do systému Kokeš. Podmínkou je textový formát seznamu souřadnic a název souboru s příponou STX. Při práci se souborem STX je nutno mít na paměti, že funkce Soubor/Uložit zapíše seznam souřadnic do souboru s příponou SS (původní soubor STX zůstane zachován nezměněný)! Pokud je potřeba uložit seznam souřadnic do textového formátu STX je nutno použít funkci Soubor/Uložit jako ... Způsob zobrazení čísel bodů lze nastavit funkcí Pohled - Obsah oken.
Nastavení identifikace bodů ("dochytávání na body"): V menu Nástroje - Nastavení úloh - záložka Vstup souřadnic - část Zákaz identifikace se zaškrtnou všechny možnosti kromě "bodu SS" a také "bodu bez Z", pokud se v seznamu souřadnic vyskytují body bez výšky (viz ukázka).
Poznámky:
DKM je tvořena jednočarovou kresbou, tj. každá čára (hranice, vnitřní kresba) je uložena ve výkresu pouze jednou.
Hraniční znaky (symboly
mezníků) se ukládají do vrstvy 8, vlastnické hranice parcel se
ukládají do vrstvy 1. Hranice parcel jsou tak kresleny i v místech
mezníků (nezohledňuje se ochranné okolí symbolů). Po nakreslení
mezníků a hranic parcel lze tento „nedostatek“ kresby
hromadně odstranit funkcí Výkres - Hromadné operace - Kopie a
přesuny symbolů. Navolit: kopie; zaškrtnout kopírovat jen
ochranná okolí na nalezené body; symboly - 5 (mezník);
vrstvy pro ident.- 8; vrstvy pro kopie nebo přesuny - 1; zaškrtnout
přepínač + na konci řádku; provést operaci - tlačítko OK. Tímto
postupem se do vrstvy 1 nakopírovalo ochranné okolí mezníků a kresba
hranic parcel tak bude ukončena na okraji symbolu. Při exportu do
VKM (viz dále) jsou tato ochranná okolí ignorována, takže
struktura formátu VKM je dodržena.
Stejným způsobem lze ošetřit
kresbu symbolů bodů bodového pole (symbol 1).
Uvedený postup
nezamezí přeškrtnutí symbolu čarami, které tímto bodem neprochází.
Kresba předmětu malého rozsahu - v EXPERTu se volí „doplněk polohopisu - střed předmětu malého rozsahu“ a umístí se na zaměřený bod. Nepoužívejte značku „značka druhu pozemku - předmět malého rozsahu“.
Před vlastní kontrolou pomocí kontrolních funkcí (viz dále) doporučujeme udělat hromadnou opravu bodů výkresu podle seznamu souřadnic. To však předpokládá, že seznam souřadnic je "v pořádku", tj. obsahuje všechny body, které mají být obsaženy v kresbě (může obsahovat navíc i další body), všechny body jsou očíslovány atd. Funkce je v menu Výkres > Hromadné operace > Oprava bodů podle SS. Kontrolu udělejte ve dvou "krocích" - podle ztotožnění polohy (ukázka) a dále ztotožněním podle čísel bodů (ukázka) – POZOR !!! u této kontroly si bedlivě prohlédněte kontrolní výpis, protože funkce může opravit body podle čísla do nežádoucí polohy !!!!. Nastavení obou dialogů proveďte podle ukázek.
Pro kontrolu kresby DKM lze využít funkci "Nástroje - Kontrola - Kontrola dat" a v dialogu postupně volit kontroly podle jednotlivých záložek v horní části. (Doporučujeme dodržet dále uvedené pořadí kontrol.)
záložka totožnost – Funkce využívá obdobný algoritmus vyhledání rozdílů jako funkce "hromadná oprava bodů výkresu podle seznamu souřadnic", chyby se však opravují jednotlivě pomocí manažeru oprav. Kontrolu je vhodné provádět v pořadí
kontrola čísla bodu u bodů se stejnou polohou (shodnými souřadnicemi).
kontrola polohy bodů se stejným číslem POZOR !!! tato kontrola může při opravě posunout body do nežádoucí polohy !!!!
záložka Expert - odstranění nesouladů s EXPERTem a také se strukturou DKM
záložka topologie - kontrola čar s nulovou délkou, duplicitní kresby (singularita), vyhledání volných konců linií a nežádoucího křížení linií bez průsečíků, vhodné je před provedením kontroly
záložka SPI KN - přepínač "kontrola parcelních čísel", pro kontrolu zaškrtnout a dále vybrat a zaškrtnout varianty kontroly parcelních čísel
záložka SPI KN - přepínač "hvv", pro hromadný výpočet výměr zaškrtnout
Komentáře k nastavení jednotlivých kontrol a příklady nastavení dialogů.
Jakmile je kompletní kresba DKM hotova, je vhodné použít následující postup (jednotlivé kroky jsou upřesněny dále):
vytisknout pracovní výtisk DKM (na formát A4 nebo A3 v měřítku 1:1000 až 1:1400) a nechat si ho zkontrolovat a odsouhlasit vyučujícím
opravit chyby podle pracovního výtisku
exportovat opravený výkres do výměnného formátu VKM
udělat záložní kopii datového souboru DKM
vložit do výkresu mapový rám, upravit popis vně rámu a vyplnit okrajový náčrtek
„vytisknout“ mapový list do PDF (formát A1)
(tisk pouze v černé barvě):
Překontrolovat nastavení programu
menu Soubor/statistika - ověřit technologii tvorby výkresu - „DKM1_3“ - viz ukázka
menu Nástroje/Nastavení programu/
zajistit správné zobrazení na obrazovce a obsah kresby (menu Pohled/Obsah oken (F12))- viz ukázka
nezobrazovat - seznam souřadnic
zobrazovat - výkresy
nezobrazovat – body výkresů, výplně ploch, rastry, síť křížků
zobrazovat – podle vrstev
Nastavit parametry tisku (Soubor/Nastavení tisku - objeví se dialog Nastavení tisku)
zvolit
tiskárnu (konkrétní tiskárnu nebo PDF))
zvolit formát (A4)
zvolit orientaci formátu (na výšku nebo na šířku)
ukončit dialog Nastavení tisku (tlačítko OK)
Vlastní tisk do souboru (Soubor/Tisk okna - objeví se nabídka Způsob zadání)
navolit způsob zadání výřezu (6. pokládání papíru)
zvolit měřítko (1000 až 1400)
rámeček představující „okraje papíru“ lze natočit pohybem myši a současným stiskem klávesy SHIFT
určit polohu „papíru“ (v režimu grafického snímání bodů - F6) levým tlačítkem myši
zadat název výstupního souboru (např.: C:\PRACOVNI\mapa.pdf)
ukončit funkci (klávesa Esc)
Nakopírovat vytvořený soubor pro tiskárnu na paměťové médium
Je soubor obsahující kresbu DKM ve výměnným formátu:
Vyplnit hlavičku DKM (Soubor/Hlavička DKM...)
zadat číslo katastru: šestimístné číslo katastrálního území podle ČSÚ (pro účely úlohy nahraďte číslem zadání)
vybrat podvojné číslování parcel
verze DKM 1.3
vybrat čísla bodů na 15 míst (nezaškrtnout ČB 10 míst)
Zapsat soubor ve formátu VKM (Soubor/Uložení... - Uložit jako...)
Pozn.: Mimorámové údaje ani mapový rám nejsou součástí DKM a neměly by proto být ani v souboru VKM. Proto je výhodné provést export DKM do formátu VKM před vytvářením mimorámových údajů. Pokud jsou mimorámové údaje již součástí výkresu, je potřeba je odselektovat (vrstva 10), zapsat vybrané objekty do nového výkresu a ten po načtení uložit jako formát VKM.
Pozn.: Soubor DKM ve formátu VKM má standardně přesně definovaný název odvozený od katastrálního území, které zobrazuje. Pro účely úlohy uložte soubor pod názvem jmeno_prijmeni.vkm.
dle vzoru
lze použít připravený vzorový výkres ramdkm04.vtx (výkres lze zde stáhnout z webu: pravé tl. myši, Uložit cíl jako..., pozor na příponu souboru)
spustit funkci Rám ze vzoru (Soubor/Tisk/Rám ze vzoru/ramdkm04.vtx - objeví se dialog Klady map)
navolit ZMVM ČR 1000
zadat mapový list (ťuknout myší doprostřed kresby mapového listu - objeví se označení mapy)
potvrdit zadané hodnoty (tlačítko OK - vykreslí se mimorámové údaje a zobrazí se dialog Mimorámové údaje)
doplnit požadované texty (název okresu - doplňte Praha-východ, název obce Tehovec, jméno vyhotovitele - jméno a příjmení)
vložit mimorámové údaje do výkresu (tlačítko Kopie)
ukončit dialog Mimorámové údaje (tlačítko Zavřít)
případně opravit a doplnit mimorámové údaje podle potřeby editací výkresu (okrajové náčrtky)
dle vzoru
smazat dva dolní obdélníčky - v současné úpravě se používá pouze jeden okrajový náčrtek
kresba nové čáry - zvolit nový objekt a kliknutím myší na okrajový náčrtek zvolit výkres a vrstvu 10
zadat kreslicí klíč 400
nakreslit obvod zobrazeného území (Výkres/Tvorba linie.../Tvorba linie) - vč. generalizace (zjednodušení)
přesunout linii mimo mapový rám (Výkres/Kopie a přesuny/Kopie a přesuny prvků)
vytvořit „zmenšeninu“ linie (Výkres/Složené prvky/Detail výkresu) s koeficientem zvětšení = 0,04, vytvořenou čáru umístit do horního okrajového náčrtku, původní linii mimo rám smazat
doplnit popis u náčrtků podle vzoru
tisk do formátu PDF (tisk v černé barvě)
Překontrolovat nastavení programu
záložka Tiskárny – při tisku na formát A1 (mapový list) nastavte v řádku vybrané tiskárny hodnotu ve sloupci limit na „24000“ - viz ukázka
záložka Technologie – vybrat řádek pro „DKM1_3“, stisknutím tlačítka „SET“ se otevře dialog se seznamem souborů ovlivňující zobrazení (tabulky vrstev, čar atd.) - ukázka
zajistit správné zobrazení na obrazovce a obsah kresby (menu Pohled/Obsah oken (F12))- viz ukázka
nezobrazovat - seznam souřadnic
zobrazovat - výkresy
nezobrazovat – body výkresů, výplně ploch, rastry, síť křížků
zobrazovat – podle vrstev
Nastavit parametry tisku (Soubor/Nastavení tisku - objeví se dialog Nastavení tisku)
zvolit tiskárnu - PDF
zvolit formát papíru - A1
zvolit orientaci formátu (na šířku)
Vlastní tisk do souboru (Soubor/Tisk okna - objeví se nabídka Způsob zadání)
navolit způsob zadání výřezu (6. "pokládání papíru")
zvolit měřítko (1000)
umístit pomocný rámeček podle
požadované kresby (v režimu grafického snímání bodů - F6)
(Pozn.
část vnějšího pracovního rámu zůstává mimo vytištěnou plochu - není
to závada.)
zadat název souboru *.pdf
Výměry jednotlivých parcel lze počítat ťuknutím do plochy parcely. Protože vnitřní kresba nesmí ovlivnit výsledné výměry, je potřeba vypnout vrstvu 4 (vnitřní kresba parcel), aby výsledkem byla celá plocha parcely. Vrstva se vypne funkcí Výkres/Selekce - Ubrat - vrstvy. Výpočet výměry "tzv. děravou plochou" nezapočítá do výměry parcely výměry samostatných parcel, které leží uvnitř (např. budova uvnitř zahrady).
Výměry všech parcel lze vypočítat hromadně:
Nástroje/Kontrola/Kontroly dat - záložka SPI KN
zaškrtnout hromadný výpočet v#Kontrola_kresby_a_topologie#Kontrola_kresby_a_topologie#Kontrola_kresby_a_topologieýměr a kontrolu parcelních čísel (viz ukázka) - aktuální záložka
zadat výkres ke kontrole a vybrat vrstvy dle DKM (tlačítko); nezaškrtávat objektový výkres (DKM je jednočarová kresba); tlačítko OK
zadat název pro pomocný objektový výkres; tlačítko Uložit
zadat název pro soubor výměr; tlačítko Uložit
zobrazí se soubor výměr (parcelní skupina, číslo parcely a poddělení, výměra a mapový list). POZOR !! Tento soubor si uložte, protože se odevzdává společně s dalšími soubory.
po ukončení prohlížení souboru výměr se v případě nalezených nesrovnalostí ve výkresu zobrazí dotaz, zda Pokračovat v práci s manažerem chyb; Ano
OK - aktuální záložka; zadat opravovaný výkres a opravované vrstvy 1 a 2; tlačítko OK
v manažeru chyb procházet a případně opravovat jednotlivé nalezené chyby
Aktualizováno